Колективне управління правами суб’єктів авторського права і суміжних прав

Аватар пользователя Марина Котеленець
Колективне управління правами суб’єктів авторського права і суміжних прав

Автори та суб’єкти суміжних прав (виконавці, виробники фонограм, організації мовлення) мають виключне право дозволяти або забороняти використання власних творів фонограм). Як правило, це право гарантує, що твір (його запис) буде використано способами, які відповідають інтересам його творців.

Таке право може бути реалізовано найповніше, якщо правовласник особисто приймає рішення про умови використання творів (записів), тобто управляє власними правами самостійно.

Однак, на практиці управління правами на індивідуальній основі не завжди є можливим або доцільним. Наприклад, драматичним театрам незручно укладати договори з кожним автором, п’єси якого вони ставлять, організаціям мовлення – з кожним автором, виконавцем твору, фонограми, відеограми, публічне сповіщення яких вони здійснюють.

З іншого боку, правовласник також, як правило, не має можливості самостійно відстежувати використання власних творів (записів), вести переговори про виплату винагороди за таке використання та збирати її.

 Ці функції взяли на себе організації колективного управління майновими правами. Згідно зі ст. 49 Закону України “Про авторське право і суміжні права” організації колективного управління, уповноважені від імені суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав укладати договори з користувачами, погоджувати під час укладення договору розмір винагороди, збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Мінімальні ставки винагороди (роялті) за використання об’єктів авторського права і суміжних прав визначено постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 72.

На підставі договорів з іноземними організаціями колективного управління винагорода за використання творів і записів в Україні виплачується іноземним правовласникам, а українські правовласники можуть отримувати винагороду за використання творів (записів) за кордоном через вітчизняні організації колективного управління.


Стаття передрукована з офіційного веб-порталу Державної Служби інтелектуальної власності України

Комментарии

Аватар пользователя Н.Сосновский

«Указую господам сенаторам, чтобы речь держать не по писаному, а своими словами, чтобы дурь была видна каждого». (Петр I). Вот бы еще подписывались под таким коллективным творчеством. «Начали за здравие, а закончили в Одессе…». Особенно автору «удалось» связать абзац 1 и 4, право правообладателя разрешать и запрещать с правами и обязанностями организации коллективного управления (ОКУ), вернее их задачами собирать вознаграждение.    Что лежит в основе авторского права? Сбор вознаграждения или запрет на использование? Где «золотая середина»? Кому и что может запретить ОКУ? Из попытки связать две разные плоскости АП получился очередной бред.

By Н.Сосновский --

Н.А. Сосновский