Некоторые выводы относительно тенденций нелицензионного рынка видеоконтента в интернете

Аватар пользователя Георгий Чомахашвили

Інтернет — це середовище, яке постійно змінюється, а дотриман¬ня авторського права в Інтернеті вже багато років залишається одним із найгостріших питань у цій сфері. Розглядаючи певні тенденції розвитку ринку відеоконтенту у Мережі на найближчий час, насамперед варто проаналізувати результати 2012 року за кількісними показниками і зробити висновки.

Цифри, наведені у таблиці, базуються на захисті компанією «Інтернет Копірайт Менеджмент» авторських прав на російськомовні та україномовні (оригінальна мова або дубляж) прем'єрні кінофільми у 2012 році. На жаль чи на щастя, кількість неліцензійних копій прем'єрних фільмів, дубльованих українською мовою, є незначною.

За нашими даними, у 2012 році з'явилось 2115 нових сайтів, які пропонували неліцензійні копії фільмів російською мовою. Приблизно 600 з них займаються неліцензійним копіюванням на постійній основі. Таким чином, загальна кількість сайтів, які активно пропонують неліцензійні копії фільмів російською мовою, майже 4000.

Лідером за кількістю нових сайтів з неліцензійними копіями є Росія. Загалом, 27,46% від усієї кількості нових сайтів з'явилось саме в Росії, отже, відсоток від загальної кількості всіх сайтів з неліцензійним контентом складає 35,91% (тобто 35,91% від сайтів, які пропонували неліцензійні копії фільмів у 2012 році, зберігають свої файли на серверах в Росії).

Загалом, ця картина виглядає так:

Країна % від сайтів з неліцензійними
копіями, які почали діяльність у
2012 році
% від усіх сайтів з
неліцензійними копіями
Росія 27,46% 35,91%
Україна 16,51% 11,91%
Британські Віргінські ост-ви 16,01% 9,49%
Об'єднане Королівство 14,53% 10,28%
США 8,72% 6,62%
Нідерланди 5,78% 4,79%
Латвія 3,00% 1,81%
Люксембург 1,35% 1,08%
Казахстан 1,22% 0,78%
Румунія 0,67% 0,55%
Німеччина 0,14% 9,32%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кількість сайтів з неліцензійними копіями не пов'язана напряму з їхньою «якістю». Хоча відсоток сайтів, які розміщують свої файли на американських хостингах, досить значний (згідно із зазначеною таблицею 6,62% від усіх сайтів розміщують свої російськомовні копії у США), проблемність таких сайтів набагато менша, ніж сайтів інших країн.

Тобто якщо, наприклад, правовласник виявить нелегальну копію свого фільму на сайті з хостингом у США, то її набагато простіше заблокувати легальним шляхом, ніж копії на серверах в інших країнах. Тенденція, яка привертає увагу — це збільшення кількості сайтів, які розмістили/орендують сервери на БВО. Україна, Латвія і Нідерланди демонструють деяке зростання кількості сайтів; у Німеччині — навпаки: кількість нових сайтів з неліцензійним контентом невелика, але їхня загальна кількість дорівнює  9,32%. В Німеччина активно слідкує за дотриманням авторських прав, тому загальна кількість сайтів із неліцензійним контентом у цій країні повна зменшуватись.

Окремо щодо цього питання слід виділити Україну. Адже майже 12% від усіх сайтів з неліцензійними копіями фільмів розміщується в Україні (Діаграма 1), при цьому вони мають реєстрацію у різних доменних зонах.


Нажмите для увеличения

Зараз зростає кількість сайтів, які надають можливість переглядати фільми декількома способами, а не одним. Тому поділ сайтів за типами стає з часом менш актуальним .

Зазначимо, що співвідношення кількості файлообмінних ресурсів в Україні та в інших країнах світу приблизно однакове (Діаграма 2). А якщо звернути увагу на онлайн (стрімінгові) ресурси та торент-сайти, то в Україні чітко відстежується більше торент-сайтів та менше онлайн ресурсів. Якщо тривалий час наявною є світова тенденція щодо збільшення кількості онлайн сайтів, то в Україні торент-сайти не поспішають здавати своїх позицій.

Повернімось до цифр, що характеризують ситуацію у світі.
15,4% від кількості усіх сайтів з неліцензійними російськомовними копіями у світі — файлообмінники, на яких зберігається або доступні 46,36% від кількості неліцензійних копій (Діаграма 3). Отже, файлообмінні ресурси залишаються одним із найбільших джерел неліцензійних копій. Онлайн (стрімінгові) сайти часто не розміщують у себе на серверах копії фільмів, а дають посилання на інші ресурси.

Сайти, які дають можливість переглядати фільми після відправлення СМС-повідомлення, відіграють незначну роль у поширенні неліцензійних копій, особливо беручи до уваги високий рівень шахрайства, коли трапляється, що користувач нічого не отримує після CMC.


Нажмите для увеличения

Після аналізу кількісних характеристик варто зробити декілька висновків, пов'язаних із якістю користування онлайн продукцією:
1) торент-сайти залишатимуться найпроблемнішим типом сайтів. Але у разі, коли торент-сайти частіше монтуватимуть у себе онлайн-плеєри та збільшуватимуть аудиторію, вони будуть згадувати про необхідність дотримання авторського права;

2) продовжує зменшуватись значимість сайтів, які пропонують перегляд фільмів за платне СМС-повідомлення;

3) сайти з неліцензійними копіями переходять від одного способу перегляду контенту (онлайн, завантаження, торенти) до декількох способів одночасно, і тепер стають сайтами змішаного типу. Сайти з легальним контентом — це онлайн (стрімінгові) сайти;

4) локальні мережі (коли доступ відкритий для певної групи людей за територіальним принципом або принципом одного Інтернет-провайдера тощо) залишаються місцем значного накопичення неліцензійного контенту. Але в цьому разі вже може допомогти достатній досвід доведення факту порушення авторських прав у суді;

5) легальні Інтернет-ресурси, кількість яких зростає, впроваджуватимуть активну політику боротьби з нелегальними контентом, тому що легальні Інтернет-сайти зазнають безпосередніх та очевидних збитків від діяльності сайтів з нелегальним контентом;

6) активізується та зростає кількість тих сайтів, які дають можливість переглядати телевізійні програми в режимі реального часу та їхні записи на одному й тому ж сайті. Ймовірно, телеканали та кабельні оператори приділятимуть таким сайтам більше уваги та використовуватимуть різні можливості для боротьби з ними.


Нажмите для увеличения

Повернімось до ситуації в Україні.
Є декілька чинників, які можуть сприяти збільшенню уваги до проблем порушення авторського права та суміжних прав, а саме:

  • розгляд проектів законів, які так чи інакше збільшують відповідальність учасників Інтернет-відносин. У разі, якщо буде прийнятий закон, котрий зобов'язуватиме хостинг- або Інтернет-провайдерів блокувати неліцензійний контент, це стане новим етапом боротьби з неліцензійним контентом;
  • зростання уваги міжнародної спільноти до проблем порушення авторського та суміжних прав в Україні. Так чи інакше, українська влада вважає за необхідне демонструвати свою рішучість та робити певні кроки у цьому напрямку;
  • у деяких правовласників ставлення до проблем Інтернет-піратства доходить до краю і вони рішуче починають активну боротьбу з піратськими сайтами, підкріпляючи це коштами, виділеними саме на такі цілі.


Зростає кількість сайтів, які згодні розпочати переговори з правовласниками або їхніми представниками, та видаляють певний контент на своїх сайтах.

Проте до таких сайтів увага правовласників буде спрямована не в першу чергу. Насамперед їх цікавитимуть ті сайти, які не проявляють бажання до будь-якої співпраці. Незважаючи на те, що такі сайти технічно можуть ховатись, домовленість залишається лише питанням фінансових ресурсів, які правовласники готові витратити на боротьбу з конкретним сайтом. Крім того, деякі українські хостинг-провайдери не звертають уваги на те, що вони зберігають та обслуговують у себе сервери таких сайтів.

Такі хостинг-провайдери достатньо відомі та, хоча вони начебто нічого не можуть з цим зробити, страждати від цього будуть саме вони, тому що силовим структурам простіше прийти до одного хостинг-провайдера й блокувати роботу декількох сайтів з нелегальним контентом. Крім того, можна вважати, що хостинг-провайдеру поталанить, якщо силові структури матимуть можливість на місці ідентифікувати сервери піратських сайтів та саме їх вилучати для вивчення.

У деяких сайтів з нелегальним контентом (після випадку повернення серверів одному дуже відомому українському сайту) певний час складалась ілюзія, що якщо у них теж вилучать сервери, то їх все одно потім повернуть. Але коли минув час, були витрачені сили та втрачені можливості, ілюзії почали розвіюватись.

У будь-якому разі кожний сайт обирає модель своєї роботи та ризики, пов'язані з нею. Головне, щоб був баланс між учасниками Інтернет-відносин та хоча б не програвав користувач. Адже всі говорять, що працюють саме для нього.


Георгий Чомахашвили. Директор TOB «Інтернет Копірайт Менеджмент», м. Київ